Novinky v povinnom zmluvnom poistení

Bentley oslavuje storočnicu

(12.7.2019)

Legendárny britský výrobca luxusných automobilov oslavuje tento rok 100 rokov od svojho vzniku. Svoje významné narodeniny oslavuje naozaj vo veľkom. Automobilka pri tejto príležitosti predstavila jedinečný koncept nesúci názov EXP 100 GT, ktorý má byť stelesnením automobilového luxusu v roku 2035. Bentley si k svojmu 100-ročnému jubileu nadelil malý výlet do budúcnosti. Unikátny model má v sebe spájať futuristický dizajn s prvkami, ktoré sú populárne v súčasnosti. Automobilka neodflákla ani interiér, v ktorom sa nachádza ušľachtilé drevo, medené prvky, mäkké koberce a biometrické sedadlá, ktoré sú potiahnuté organickým textilom. Tieto sedadlá sú vybavené špeciálnou funkciou sledovania posádky, vďaka ktorej sa opierka a sedák prispôsobia polohe aj teplote osoby, ktorá sedí v sedadle. Okrem toho je automobil vybavený umelou inteligenciou, ktorá sa postará o pohodlie všetkých pasažierov vo vozidle. Dokáže zmeniť teplotu, intenzitu aj účinnosť klimatizácie, nastavenie osvetlenia alebo prispôsobiť infotainment presne podľa zvykov majiteľa. Šťastní majitelia, ktorý si tento model o 15 rokov budú môcť kúpiť môžu auto šoférovať sami, alebo vyskúšať autonómny modus. Bentley má teda zaujímavú víziu do budúcnosti a má ešte niekoľko rokov na to, aby ju pretavil do reality a vyšperkoval do posledného detailu.

Prevádzku vozidiel v cestnej premávke bude upravovať nový zákon

(12.4.2018)

Návrh nového zákona o prevádzke vozidiel v cestnej premávke vstúpi do platnosti už v máji. Súčasný zákon o prevádzke vozidiel bol už 19-krát novelizovaný. Rezort dopravy sa preto rozhodol celý zákon komplexne prepracovať s dôrazom na zosúladenie slovenských právnych noriem so smernicami EÚ. Cieľom bolo vypracovať novú aktuálnu právnu úpravu, ktorá spĺňa európske štandardy.

Nový zákon upravuje pravidlá a postupy cestných technických kontrol, tiež schvaľovanie a prevádzku vozidiel v cestnej premávke a kontrolu upevňovania nákladu. Nová právna regulácia tiež sprísňuje podmienky na posudzovanie technického stavu vozidla a upravuje systém technických a emisných kontrol, rovnako aj kontrolu originality. V súlade s rozhodnutím Súdneho dvora EÚ tento zákon povoľuje aj registráciu vozidiel s pravostranným riadením. Za účelom zníženia emisií a zvýšenia bezpečnosti na cestách sa nová právna regulácia venuje aj stanoveniu minimálnych požiadaviek na systém cestných technických kontrol.

Zmeny v PZP od 1.4.2015

Aj keby sa to mohlo zdať, nejde o žiaden vtip. Práve od tohto dátumu totiž budú v platnosti zmeny vyplývajúce z nového zákona o poisťovníctve, ktorý má dosah aj na zákon o PZP.

Povinnosť zohľadňovať škodový priebeh vodičov

Hlavnou zmenou je zavedenie bonusov a malusov do povinného zmluvné poistenia, a to práve na základe škodovosti vodiča. V prípade, že vodič nespôsobil škody, bude mať výrazne lacnejšie PZP, naopak, ak patrí k tým nehodovejším, jeho poistné porastie. Zákon však neurčuje presný systém, podľa ktorého by poisťovne museli postupovať. Konkrétne uplatňovanie bonusov a malusov tak bude takpovediac v ich réžii. Zároveň musia doriešiť problém, ako čo najlepšie overovať škodovosť klienta, keďže zatiaľ žiadny centrálny register škôd nefunguje, hoci sa plánuje.

Výber poisťovne aj po neplatení poistného

Klient, ktorému poisťovňa vypovedá poistnú zmluvu z dôvodu nezaplatenia poistného si už bude môcť nové poistenie uzatvoriť v poisťovni, ktorú si sám vyberie. Doteraz musel využiť znovu služby predchádzajúcej poisťovne. Navyše sa stanovila maximálne trojmesačná výpovedná lehota, po ktorej musí poisťovňa klientovi povinné zmluvné poistenie zrušiť z dôvodu nezaplatenia poistného.

2010 - 2020 © povinné-zmluvné-poistenie.eu